Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Organ administracji nie oceni legalności reformy rolnej

26 listopada 2019 | Dobra Administracja | Jakub Dorosz-Kruczyński

Jeżeli sposób nakreślenia podstawy prawnej nie budzi wątpliwości, to brak podstaw do merytorycznej oceny prawidłowości znacjonalizowania gruntu. Wyjątek dotyczy nieruchomości przejmowanych z uwagi na obszar przekraczający 50 ha.

W tym roku minęło 75 lat od przyjęcia i wejścia w życie dekretu PKWN z 6 września 1944 r. o przeprowadzeniu reformy rolnej. Problematyka stosowania jego przepisów nadal nie jest jasna. Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 18 września 2019 r., I OSK 2775/17 przypomniał, że organy administracji publicznej nie są uprawnione do oceny prawidłowości podstawy prawnej na jakiej doszło do przejęcia nieruchomości przez Skarb Państwa w trybie dekretu.

Stosownie do art. 2 ust. 1 dekretu cele reformy rolnej bez odszkodowania przeszły nieruchomości należące do: Skarbu Państwa z jakiegokolwiek tytułu; obywateli Rzeszy Niemieckiej, nie-Polaków i obywateli polskich narodowości niemieckiej; osób skazanych prawomocnie za określone w dekrecie przestępstwa; osób fizycznych lub prawnych, jeżeli ich rozmiar łączny przekracza bądź 100 ha...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11518

Wydanie: 11518

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament