Skarga może być impulsem do działania przez organ z urzędu
Skutki wniesienia skargi w indywidualnej sprawie zależą od tego, czy autorem skargi jest strona czy inna osoba. Ważne jest także na jakim etapie znajduje się postępowanie.
Zgodnie z art. 221 § 3 kodeksu postępowania administracyjnego (dalej k.p.a.) skargi można składać w interesie publicznym, własnym lub innej osoby za jej zgodą. Osoba składająca skargę nie musi spełniać wymogów z art. 28 k.p.a. dotyczących strony (por. wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 2 lipca 1998 r., IV SA 1306/96, LEX nr 45158). Przedmiotem skargi może być w szczególności zaniedbanie lub nienależyte wykonywanie zadań przez organ albo jego pracowników, naruszenie praworządności lub interesów skarżących, a także przewlekłe lub biurokratyczne załatwianie spraw (art. 227 k.p.a.). W postępowaniu zainicjowanym skargą nie rozstrzyga się sprawy administracyjnej, a tylko informuje o sposobie załatwienia skargi. Obowiązuje zasada pierwszeństwa postępowania jurysdykcyjnego przed skargowym. Orzekanie o interesie prawnym jednostki wymaga rozstrzygnięcia w formie decyzji (por. np. wyrok NSA z 14 kwietnia 2011 r., II OSK 584/11, LEX nr 1081801).
Wszczęcie postępowania
W myśl art. 233 k.p.a. skarga w indywidualnej sprawie, która nie była i nie jest przedmiotem postępowania administracyjnego, powoduje wszczęcie postępowania, jeżeli została złożona przez stronę. Jeżeli taka skarga pochodzi od innej osoby, może spowodować wszczęcie postępowania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta