Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Geotermalne bogactwo Uniejowa

26 listopada 2019 | Rzeczpospolita Cyfrowa
Termy w Uniejowie. Widok z drona
źródło: materiały prasowe
Termy w Uniejowie. Widok z drona

 

Energię geotermalną tłumaczymy jako ciepło ziemi (od greckich słów: gē oznaczającego ziemię oraz thérmē oznaczającego ciepło, gorąco lub thermós – ciepły, gorący). Pojęcie „geotermia" określa wiele działań związanych z wykorzystaniem wód i energii geotermalnej. Odkrycie zasobów geotermalnych w Uniejowie i wykorzystanie ich potencjału przyczyniło się do powstania najmłodszego polskiego uzdrowiska i pierwszego w kraju uzdrowiska termalnego.

Uniejów to doskonały przykład optymalnego wykorzystania szansy na zrównoważony rozwój gospodarczy, przede wszystkim dzięki wszechstronnemu zagospodarowaniu bogactwa tutejszej ziemi.

W Uniejowie wykorzystanie wody geotermalnej wydobywanej z głębokości ponad 2 km oparte jest na tzw. kaskadowym odbiorze energii. Woda wydobywana na powierzchnię najpierw część swojej energii cieplnej oddaje w wymiennikach ciepła wodzie sieciowej centralnego ogrzewania. Ogrzana energią geotermalną woda słodka za pomocą...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11518

Wydanie: 11518

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament