Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sąd: wystarczy uprawdopodobnić brak winy

26 listopada 2019 | Dobra Administracja | Jakub Dorosz-Kruczyński

Oświadczenie strony o tym, że została ona wprowadzona w błąd przez pracownika organu było wystarczające do uprawdopodobnienia okoliczności do przywrócenia terminu.

Naczelny Sąd Administracyjny wyroku z 9 października 2019 r., I OSK 401/18 zwrócił uwagę na kryteria jakimi powinien się kierować organ administracji publicznej orzekając o przywróceniu terminu. Taki problem prawny pojawił się w sprawie dotyczącej wypłaty świadczenie wychowawczego. W październiku 2016 r. marszałek województwa orzekł, że świadczenia rodzinne zostały nienależnie pobrane przez stronę na rzecz jej syna w okresie od 1 czerwca 2009 r. do 31 lipca 2011 r. - w łącznej kwocie 3978 zł. Ponadto organ zobowiązał stronę do zwrotu tych świadczeń wraz z ustawowymi odsetkami za opóźnienie w kwocie 2299,49 zł. Decyzja doręczono w listopadzie w 2016 r. Z kolei odwołanie strona wniosła w grudniu 2016 r., – po upływie 14- dniowego terminu na dokonanie takiej czynności – wraz z  wnioskiem o przywrócenie terminu. Samorządowe kolegium odwoławcze(SKO) odmówiło przywrócenia terminu do wniesienia odwołania. Postanowienie to strona zaskarżyła do wojewódzkiego sądu administracyjnego,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11518

Wydanie: 11518

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament