Co dalej z wyrokiem Luksemburga
Wszystko wskazuje, że skuteczny może być tylko sejmowy kompromis i zmiana przepisów o ustroju sądów powszechnych po wyroku TSUE.
Wskazywane są jednak różne drogi przekucia wyroku TSUE w normę prawną, a być może po prostu praktykę w Polsce. Żadna z tych dróg nie jest prosta i wymaga czasu.
Wskazania Trybunału...
Przypomnijmy, że 19 listopada 2019 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, odpowiadając na pytania prejudycjalne Izby Pracy Sądu Najwyższego, orzekł, że to SN (a dokładnie sąd pytający, w tym przypadku trzyosobowy skład) ma sam rozstrzygnąć swoje wątpliwości co do niezależności nowej Izby Dyscyplinarnej SN. Tak, by ustalić, czy może ona rozpoznawać spory dotyczące przejścia sędziów SN w stan spoczynku. Gdyby sąd pytający uznał, że danemu składowi (tu: Izbie Dyscyplinarnej) brak niezależności i bezstronności (a powinien zbadać wszelkie okoliczności, łącznie z powołaniem tego organu), to mógłby przestać stosować przepisy polskie, kierując daną...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta