Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Co dalej z wyrokiem Luksemburga

26 listopada 2019 | Prawo co dnia | Marek Domagalski

Wszystko wskazuje, że skuteczny może być tylko sejmowy kompromis i zmiana przepisów o ustroju sądów powszechnych po wyroku TSUE.

 

Wskazywane są jednak różne drogi przekucia wyroku TSUE w normę prawną, a być może po prostu praktykę w Polsce. Żadna z tych dróg nie jest prosta i wymaga czasu.

Wskazania Trybunału...

Przypomnijmy, że 19 listopada 2019 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, odpowiadając na pytania prejudycjalne Izby Pracy Sądu Najwyższego, orzekł, że to SN (a dokładnie sąd pytający, w tym przypadku trzyosobowy skład) ma sam rozstrzygnąć swoje wątpliwości co do niezależności nowej Izby Dyscyplinarnej SN. Tak, by ustalić, czy może ona rozpoznawać spory dotyczące przejścia sędziów SN w stan spoczynku. Gdyby sąd pytający uznał, że danemu składowi (tu: Izbie Dyscyplinarnej) brak niezależności i bezstronności (a powinien zbadać wszelkie okoliczności, łącznie z powołaniem tego organu), to mógłby przestać stosować przepisy polskie, kierując daną...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11518

Wydanie: 11518

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament