Rewolucja czy ewolucja rozwiązań kodeksowych
BILANS ZMIAN | Praca zdalna i prewencyjna kontrola trzeźwości na stałe wejdą do kodeksu pracy.
Długo wyczekiwana nowelizacja kodeksu pracy ma stać się faktem w pierwszym kwartale 2023 r. Skostniałe regulacje telepracy i tymczasowe rozwiązania specustawy covidowej zostaną zastąpione przepisami o pracy zdalnej – z założenia ustawodawcy bardziej elastycznymi oraz przystosowanymi do aktualnych uwarunkowań rynkowych oraz środowiska pracy. Wprowadzone też zostaną nowe uprawnienia pracodawców w zakresie kontroli trzeźwości, zwłaszcza prewencyjnej, na obecność alkoholu oraz środków o podobnym działaniu.
Co i kiedy dokładnie ulega modyfikacji? W jakim zakresie wpływa na prawa i obowiązki stron? Przedstawiamy bilans najważniejszych zmian, szeroko skomentowanych na dalszych łamach dodatku. Zaznaczamy jednocześnie, że na dzień przygotowywania niniejszego materiału zmiany kodeksu pracy w zakresie pracy zdalnej i prewencyjnej kontroli trzeźwości zostały uchwalone przez Sejm, będąc nadal przedmiotem prac legislacyjnych.
Poza siedzibą firmy
Definicja pracy zdalnej znacząco odróżnia ją od telepracy, mając na celu uelastycznienie i popularyzację długoterminowej pracy na odległość. Praca zdalna może być wykonywana:
∑ w pełnym wymiarze lub częściowo (praca hybrydowa),
∑ niekoniecznie regularnie,
∑ w miejscu / miejscach wskazanych przez pracownika i zaakceptowanych przez szefa,
∑ za pośrednictwem wszelkich środków...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta