Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pracownicy z zagranicy wciąż są potrzebni

22 grudnia 2022 | Ekonomia i rynek | Anita Błaszczak
źródło: Rzeczpospolita

Pomimo spowolnienia na rynku pracy niedobór chętnych, szczególnie tych wykwalifikowanych, pozostaje barierą w działalności wielu firm.

Międzynarodowe załogi to dzisiaj norma w większości średnich i dużych firm w Polsce. Już 71 proc. z nich zatrudnia cudzoziemców, a 62 proc. zamierza po nich sięgać w najbliższej przyszłości – wynika z udostępnionego „Rzeczpospolitej” badania Business Centre Club. Powód? Brak krajowych kandydatów do pracy.

– Jeśli firmy zatrudniają cudzoziemców, to zwykle robią to z przymusu, najczęściej dlatego, że nie mogą znaleźć pracowników o potrzebnych kompetencjach – wyjaśnia Katarzyna Lorenc z BCC. Jak dodaje, dla 63 proc. średnich i dużych przedsiębiorstw głównym powodem zatrudniania cudzoziemców jest uzupełnienie luk kompetencyjnych związanych z praktycznymi umiejętnościami. Jednak nadal wyzwaniem pozostaje w części branż i miejscowości niedobór pracowników, który wynika zarówno ze zmian demograficznych, jak i wzrostu zamożności Polaków (choć...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12452

Wydanie: 12452

Spis treści
Zamów abonament