Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Orlen łowi start-upy, już trafił na prawdziwą perłę

22 grudnia 2022 | Ekonomia i rynek | Michał Duszczyk
źródło: Rzeczpospolita

Koncern wyłożył 8,4 mln zł na projekt naukowców z PAN, którzy opracowali unikatową w skali świata technologię – dowiedziała się „Rzeczpospolita”. A to dopiero początek polowania: fundusz Orlen VC ma 100 mln euro na inwestycje.

PKN Orlen kupuje udziały w Apeiron Synthesis, wrocławskiej firmie, która dysponuje noblowską technologią. Opracowywany przez start-up specjalny proszek to półprodukt dla wielu branż – od automotive, przez farmację, po petrochemię. Jego 1 kg kosztuje nawet 70 tys. euro. Płocki koncern liczy, że dzięki tej inwestycji będzie w stanie w nieodległej przyszłości tworzyć zupełnie nowe, wysokomarżowe produkty.

Inwestycja otwiera nowe drzwi

Apeiron Synthesis, za którym stoją naukowcy z PAN, specjalizuje się w produkcji katalizatorów metatezy. Orlen chce używać tej substancji m.in. w petrochemii. Spółka, kierowana przez Michała Bieńka, zebrała łącznie od czterech inwestorów w rundzie A 21 mln zł finansowania. Jak się dowiedzieliśmy, Orlen wyłożył 8,4 mln zł. Pieniądze mają wesprzeć rozwój firmy – posłużą rozbudowie infrastruktury laboratoryjnej we Wrocławiu o kolejne reaktory niezbędne do zwiększania produkcji innowacyjnych katalizatorów, a także rozszerzenie sprzedaży w Azji,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12452

Wydanie: 12452

Spis treści
Zamów abonament