Strony mają współpracować, by praca była bezpieczna
BHP | To pracownik będzie musiał zapewnić właściwą organizację stanowiska pracy zdalnej.
Jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy jest zapewnienie pracownikom bezpiecznych i higienicznych warunków pracy (BHP). Dotyczy to również załogi pracującej zdalnie, z tą jednak różnicą, że ze względu na odległe miejsce pracy wyłączone spod bezpośredniego nadzoru pracodawcy część obowiązków BHP będzie spoczywać na pracownikach. Niemniej to najpierw szef musi prawidłowo wykonać swoje zadania BHP, aby umożliwić podwładnym przystosowanie zdalnego stanowiska pracy do wymaganych standardów, w tym w zakresie ergonomii.
Ocena ryzyka zawodowego
Zanim dojdzie do powierzenia pracownikom wykonywania pracy w trybie zdalnym, pracodawca musi przygotować ocenę ryzyka zawodowego. Nie jest to nowy obowiązek, ponieważ konieczność oceny i udokumentowania ryzyka związanego z wykonywaną pracą wynika z aktualnych przepisów (art. 226 kodeksu pracy). Jednak nowelizacja kodeksu pracy doprecyzowuje, że przy ocenie ryzyka zawodowego pracodawca powinien w szczególności uwzględnić:
∑ wpływ pracy zdalnej na wzrok,
∑ wpływ pracy zdalnej na układ mięśniowo-szkieletowy, oraz
∑ uwarunkowania psychospołeczne tej pracy.
Ważne!
Nowelizacja kodeksu pracy umożliwia stworzenie uniwersalnej oceny ryzyka zawodowego dla poszczególnych grup stanowisk pracy zdalnej. Mimo że na wniosek PIP resort pracy występował z wnioskiem o brak takiej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta