Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zmniejszanie zaliczki na podatek na nowych zasadach

22 grudnia 2022 | Kadry i Płace | Karolina Demska

Od 1 stycznia 2023 r. podatnik będzie mógł wnioskować o stosowanie kwoty zmniejszającej podatek nawet u trzech płatników. Zmiany oznaczają rewolucję nie tylko dla pracowników, ale też zleceniobiorców, wykonawców umów o dzieło czy menedżerów.

Nowelizacja przepisów w ramach tzw. Polskiego Ładu 1.0 zwiększyła z początkiem 2022 r. kwotę wolną od podatku. Obecnie jest ona stała i wynosi 30 000 zł niezależnie od wysokości osiągniętego dochodu. Natomiast kwota zmniejszająca podatek w skali roku kształtuje się na poziomie 3600 zł (30 000 zł x 12 proc. = 3600 zł). Płatnicy zmniejszają miesięczną zaliczkę na podatek o kwotę stanowiącą 1/12 kwoty zmniejszającej podatek, tj. o 300 zł.

Na wniosek pracownika

Kwotę zmniejszającą podatek można stosować z urzędu lub na wniosek pracownika. Z urzędu stosują ją m.in. organy rentowe przy pobieraniu zaliczek od wypłacanych emerytur i rent oraz świadczeń przedemerytalnych. Pracownik, który chce, aby 1/12 kwoty zmniejszającej podatek została uwzględniona na poziomie obliczania zaliczek, powinien złożyć swojemu pracodawcy stosowne oświadczenie na formularzu PIT-2.

Należy podkreślić, że możliwość złożenia PIT-2 ograniczona jest wyłącznie do pracowników, którzy mogą złożyć to oświadczenie tylko jednemu płatnikowi. Ta zasada dotyczy również pracowników, którzy są zatrudnieni u kilku pracodawców. Natomiast podatnicy uzyskujący przychody z umowy o dzieło czy umowy zlecenia nie mają możliwości skorzystania z analogicznego pomniejszania zaliczki.

Składając oświadczenie podatnik potwierdza, że spełnia przesłanki, które pozwalają...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12452

Wydanie: 12452

Spis treści
Zamów abonament