Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zasadzka w sumie ubezpieczenia

22 grudnia 2022 | Ekonomia i rynek | Piotr Skwirowski
Eksperci zalecają częstą aktualizację sum ubezpieczenia majątku
autor zdjęcia: Jim Vallee / shutterstock
źródło: Rzeczpospolita
Eksperci zalecają częstą aktualizację sum ubezpieczenia majątku

Gwałtowny wzrost inflacji sprawił, że wiele składników majątków jest niedoubezpieczonych. Nie aktualizujemy ich wartości w polisach z niewiedzy, zaniechania i z oszczędności.

Ostatnie 20 lat to okres w miarę stabilnych cen. Kwestia inflacji w zasadzie była pomijana w ubezpieczeniach. Zwłaszcza ten rok przyniósł jednak gwałtowny wzrost wskaźnika cen towarów i usług. W listopadzie inflacja sięgnęła 17,5 proc. r./r.

Palący problem luki

Ta sytuacja przekłada się na wzrost luki ubezpieczeniowej. Luka to różnica pomiędzy kwotą, którą trzeba ponieść na odtworzenie i odbudowę zniszczonego, np. przez pożar domu czy hali produkcyjnej, a wypłaconym odszkodowaniem.

– Problem luki istnieje od lat, ale do niedawna nie był bardzo dotkliwy. Teraz narasta lawinowo. W zasadzie z każdym miesiącem i kwartałem wysokiej inflacji luka się powiększa – mówił niedawno w „Rzeczpospolitej” Paweł Pawlik, dyrektor zarządzający departamentu produktów i taryfikacji klientów korporacyjnych w Warcie.

A wszystko przez to, że rosną ceny materiałów budowlanych, koszty transportu i robocizny. Rośnie też wartość składników majątków, mieszkań, domów, hal...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12452

Wydanie: 12452

Spis treści
Zamów abonament