Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Produkcja rekordowa, ale prognozy niepokoją

22 grudnia 2022 | Ekonomia i rynek | Adam Woźniak
Rosnąca produkcja aut w Europie to szansa na wzrost zamówień dla polskich producentów części
autor zdjęcia: Jasen Wright / shutterstock
źródło: Rzeczpospolita
Rosnąca produkcja aut w Europie to szansa na wzrost zamówień dla polskich producentów części

Do najwyższych w historii wyników branży motoryzacyjnej przyczyniają się po raz pierwszy od wielu lat rosnące koszty działalności, napędzane m.in. wyższymi cenami surowców i energii.

Pomimo słabego popytu na polskim rynku samochodów, schładzanego małą dostępnością aut, ale przede wszystkim rosnącymi cenami, producenci w branży motoryzacyjnej notują teraz rekordowe wyniki. Po trzech kwartałach 2022 r. wartość produkcji sprzedanej sięgnęła 143,8 mld zł, rosnąc w porównaniu do tego samego okresu przed rokiem o 11,4 proc. – informuje w najnowszym raporcie firma analityczna AutomotiveSupplilers.pl. Szczególnie dobry okazał się trzeci kwartał, w którym produkcja była warta ok. 50 mld zł, co w porównaniu r/r daje wzrost o 15 mld zł.

Poszybował także eksport. W samym wrześniu, po raz pierwszy w historii miesięcznych wyników, przekroczył poziom 3,8 mld euro, a wobec ubiegłorocznego września okazał się wyższy o ponad połowę. Także najwyższa była wrześniowa sprzedaż za granicę części i komponentów, warta 1,39 mld euro. Po pierwszych dziewięciu miesiącach wartość całego eksportu branży wzrosła r/r o 13,6 proc. do 27,55 mld euro, co jest kolejnym rekordem.

Niepewna przyszłość branży

Jednak zasługą tych wyników jest nie tyle wzrost wielkości produkcji, co jej rosnące koszty: pozyskania surowców, logistyki, gazu czy energii elektrycznej. Przekładają się one na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12452

Wydanie: 12452

Spis treści
Zamów abonament