Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przełożony prewencyjnie skontroluje trzeźwość

22 grudnia 2022 | Raporty RZ | Emilia Stępień Barbara Klimczyk

kontrola | Pracodawca zbada pracownika na obecność alkoholu i środków działających podobnie do niego.

Postulaty pracodawców zostały wreszcie wysłuchane przez ustawodawcę i wraz z nowelizacją kodeksu pracy pojawi się długo wyczekiwana możliwość samodzielnego dokonywania przez pracodawców kontroli trzeźwości w zakładzie pracy. Wydaje się jednak, że nie wszyscy szefowie będą w pełni usatysfakcjonowani nowymi przepisami.

Stan prawny przed zmianą

Do tej pory możliwość przeprowadzenia badania trzeźwości pracowników była uregulowana poza kodeksem pracy, tj. w ustawie o przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Zgodnie z przepisami przywołanej ustawy kierownik zakładu pracy lub osoba przez niego upoważniona miała obowiązek niedopuszczenia do pracy pracownika, jeżeli zachodziło uzasadnione podejrzenie, że pracownik stawił się do pracy w stanie po użyciu alkoholu albo spożywał alkohol w czasie pracy. W takiej sytuacji badanie przeprowadzał, co do zasady, uprawniony organ powołany do ochrony porządku publicznego (policja, straż miejska/gminna). Zdarzały się jednak przypadki, gdy pracodawca samodzielnie weryfikował trzeźwość pracownika, a uprawnione organy wzywał tylko w spornych przypadkach.

W 2019 r. Urząd Ochrony Danych Osobowych zakwestionował jednak możliwość samodzielnej weryfikacji trzeźwości pracowników.

Wprowadzenie nowych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12452

Wydanie: 12452

Spis treści
Zamów abonament