Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Odbudowa Ukrainy szansą dla biznesu

22 grudnia 2022 | Ekonomia i rynek | Artur Osiecki
Eksperci zgodzili się, że odbudowa Ukrainy będzie wielkim wyzwaniem, ale i dużą szansą dla polskich firm.
autor zdjęcia: mat. pras.
źródło: Rzeczpospolita
Eksperci zgodzili się, że odbudowa Ukrainy będzie wielkim wyzwaniem, ale i dużą szansą dla polskich firm.

Polska gospodarka odczuwa skutki wojny w Ukrainie. Jednocześnie polscy przedsiębiorcy sposobią się do odbudowy kraju sąsiadów.

Efekty wojny w Ukrainie wpływają niekorzystnie na globalną gospodarkę. Co oczywiste, odcisnęły też swe piętno i na naszej. O tym jakie, dyskutowali uczestnicy debaty pt. „Wpływ wojny w Ukrainie na polską gospodarkę”.

Skala wpływu

– Jest wiele czynników będących efektem wojny w Ukrainie, które wpłynęły na naszą gospodarkę, poczynając od marca br. W pierwszych miesiącach wojny doszło do odpływu pracowników z przemysłu, w szczególności z sektora budowlanego. Potem zarejestrowało się u nas ponad 1,4 mln uchodźców, którzy z jednej strony szybko wchodzili na rynek pracy, na początku do prostych usług, ale potem do handlu, przetwórstwa przemysłowego, prac biurowych, z drugiej zaś podbijali wyniki sprzedaży detalicznej, a to istotne z punktu widzenia walki z inflacją. Nie możemy zapominać, że populacja konsumentów znacząco wzrosła – mówił Marcin Klucznik, starszy analityk zespołu makroekonomii w Polskim Instytucie Ekonomicznym (PIE).

– Inny efekt to wzrost cen energii. Skutkiem wojny jest przede wszystkim wzrost cen gazu, choć ze względu na nasz miks energetyczny był on niższy niż w innych krajach. Ten wzrost cen energii był bodźcem dla firm do inwestycji w efektywność energetyczną. Wyniki ankiety PIE i BGK wskazują, że od 40 do 45 proc. firm, w zależności od branży, decydowało się na inwestycje mające na celu obniżenie cen energii – dodał ekspert...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12452

Wydanie: 12452

Spis treści
Zamów abonament