Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

24 dni w domu na życzenie

22 grudnia 2022 | Raporty RZ | Paula Koczara MAGDALENA ZGŁOBICA

UPRAWNIENIA | Okazjonalny home office to mniej formalności.

Wświetle nowelizacji kodeksu pracy w przypadku wdrożenia pracy zdalnej i hybrydowej na ogólnych zasadach lub uprzednio wprowadzonej telepracy pracodawcy są narażeni na ponoszenie podwójnych wydatków – wynikających z zatrudniania osób zarówno zdalnie, jak i stacjonarnie (np. zapewnienie sprzętu, środków komunikacji itp.). Jako alternatywę ustawodawca przewidział możliwość świadczenia tzw. okazjonalnej pracy zdalnej, która jest rozwiązaniem mniej sformalizowanym i tańszym, ale może być świadczona w znacznie mniejszym zakresie. W założeniu ma ona bowiem charakter incydentalny i doraźny i co do zasady, choć przepisy tego nie wykluczają, jest stosowana alternatywnie, a nie obok pracy zdalnej.

Wyłącznie z inicjatywy pracownika

W przypadku stałej pracy zdalnej/hybrydowej pracodawca może jednostronnie polecić pracownikom jej wykonywanie we wskazanych w ustawie przypadkach. Przepisy regulujące okazjonalną pracę zdalną nie dają takiej możliwości. Pracownik będzie mógł ją świadczyć wyłącznie na swój wniosek.

Procedura nie jest ściśle uregulowana. Ustawodawca wprowadził natomiast wymóg co do formy wniosku, który powinien być złożony na papierze lub elektronicznie. Warto jednak z góry wdrożyć odpowiednie wzory oraz...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12452

Wydanie: 12452

Spis treści
Zamów abonament