Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Za wyższe emerytury rolnicze zapłacą podatnicy

22 grudnia 2022 | Ekonomia i rynek | Anna Cieślak-Wróblewska

Sami rolnicy będą musieli płacić wyższe składki, ale to nie wystarczy, by pokryć koszty zmian w KRUS. Dlatego budżet państwa ma dołożyć 2,4 mld zł w 2023 r., a w 2032 r. – już 4,6 mld zł.

Rząd obiecuje, że żaden rolnik, który przez co najmniej 25 lat opłacał składkę na ubezpieczenia społeczne, nie będzie dostawał niższej emerytury niż minimalne świadczenie wypłacane przez ZUS. Odpowiednie zapisy zostały przedstawione w projekcie zmian w ustawie o ubezpieczeniu społecznym rolników.

Minimalne świadczenie w ZUS w 2023 r. ma wynosić 1588,44 zł (po waloryzacji) i to właśnie ta kwota staje się ważnym punktem odniesienia. W przyszłym roku podwyżki dostaną nie tylko ci, którzy pobierają z KRUS stawkę minimalną, ale wszyscy, którzy dostają mniej niż owe 1588,44 zł. A ponieważ emerytury rolnicze są co do zasady bardzo niskie, to zdaniem ekspertów rządowe zmiany mogą okazać się korzystne dla większości z 970 tys....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12452

Wydanie: 12452

Spis treści
Zamów abonament