Warto rozplanować urlopy na 2023 rok
Rozpisanie terminów, w jakich pracownicy będą korzystać z wypoczynku, nie jest obowiązkowe. Pozwala jednak pogodzić nieobecności w najbardziej „wziętych” okresach z potrzebami firmy.
Prawo do wypoczynku jest jednym z podstawowych uprawnień pracownika, które wyróżnia stosunek pracy od zatrudnienia na podstawie umowy zlecenia czy umowy o dzieło, jak również od coraz popularniejszej ostatnio współpracy w ramach kontraktu B2B. W przypadku umów cywilnoprawnych strony same decydują, czy zatrudnionemu / usługodawcy będzie przysługiwała jakakolwiek przerwa od wykonywania zleconych mu projektów. Pracownicy mają tę przerwę zagwarantowaną przez przepisy kodeksu pracy, nakładające na pracodawcę obowiązek udzielenia podwładnemu urlopu wypoczynkowego w wymiarze uwzględniającym staż jego pracy.
Wymiar i zasady udzielania
Tuż po podpisaniu umowy o pracę pracodawca powinien poinformować pracownika o wymiarze przysługującego mu urlopu wypoczynkowego. Wymiar ten zależy od długości zatrudnienia pracownika. Staż pracy krótszy niż 10 lat uprawnia do 20 dni urlopu wypoczynkowego. Po tym czasie pracownik nabywa dodatkowe 6 dni wolnego. Co istotne, do stażu pracy wlicza się również częściowo okres edukacji. Na przykład pracownicy, którzy ukończyli studia magisterskie, są traktowani przez przepisy prawa pracy jak osoby posiadające 8-letni staż pracy.
Zgodnie z literalnym brzmieniem przepisów urlop udzielany jest pracownikowi jednorazowo. W praktyce jednak prawie zawsze zostaje podzielony na kilka mniejszych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta