Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Warto rozplanować urlopy na 2023 rok

22 grudnia 2022 | Kadry i Płace | Wojciech Kruk Natalia Radwan

Rozpisanie terminów, w jakich pracownicy będą korzystać z wypoczynku, nie jest obowiązkowe. Pozwala jednak pogodzić nieobecności w najbardziej „wziętych” okresach z potrzebami firmy.

Prawo do wypoczynku jest jednym z podstawowych uprawnień pracownika, które wyróżnia stosunek pracy od zatrudnienia na podstawie umowy zlecenia czy umowy o dzieło, jak również od coraz popularniejszej ostatnio współpracy w ramach kontraktu B2B. W przypadku umów cywilnoprawnych strony same decydują, czy zatrudnionemu / usługodawcy będzie przysługiwała jakakolwiek przerwa od wykonywania zleconych mu projektów. Pracownicy mają tę przerwę zagwarantowaną przez przepisy kodeksu pracy, nakładające na pracodawcę obowiązek udzielenia podwładnemu urlopu wypoczynkowego w wymiarze uwzględniającym staż jego pracy.

Wymiar i zasady udzielania

Tuż po podpisaniu umowy o pracę pracodawca powinien poinformować pracownika o wymiarze przysługującego mu urlopu wypoczynkowego. Wymiar ten zależy od długości zatrudnienia pracownika. Staż pracy krótszy niż 10 lat uprawnia do 20 dni urlopu wypoczynkowego. Po tym czasie pracownik nabywa dodatkowe 6 dni wolnego. Co istotne, do stażu pracy wlicza się również częściowo okres edukacji. Na przykład pracownicy, którzy ukończyli studia magisterskie, są traktowani przez przepisy prawa pracy jak osoby posiadające 8-letni staż pracy.

Zgodnie z literalnym brzmieniem przepisów urlop udzielany jest pracownikowi jednorazowo. W praktyce jednak prawie zawsze zostaje podzielony na kilka mniejszych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12452

Wydanie: 12452

Spis treści
Zamów abonament