Prawo do wypoczynku w pierwszym roku pracy
Osoba, która podjęła etat pierwszy raz w życiu, po każdym przepracowanym miesiącu nabywa prawo do urlopu w wymiarze 1/12 jego rocznej puli.
∑ 10 października br. zatrudniliśmy absolwenta studiów. Nigdy nigdzie nie pracował na umowę o pracę. Ile urlopu wypoczynkowego należy mu się w tym, a ile w przyszłym roku? – pyta czytelniczka.
Do końca tego roku pracownik nabywa urlop po każdym przepracowanym miesiącu jako 1/12 z 20 dni. Faktycznie przepracuje tylko dwa miesiące (10 października – 9 grudnia) i nabędzie 2/12 z 20 dni, czyli 3,333 dnia. 1 stycznia – jeżeli będzie w tym dniu pozostawać w zatrudnieniu – uzyska prawo do urlopu w wymiarze 20 dni.
Z upływem miesięcy
Pracownik podejmując pracę po raz pierwszy uzyskuje w danym roku kalendarzowym prawo do urlopu z upływem każdego miesiąca pracy w wymiarze 1/12 wymiaru urlopu przysługującego mu po przepracowaniu roku. Z dniem zatrudnienia nie ma urlopu, ale dopiero go...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta