Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Prawo do wypoczynku w pierwszym roku pracy

22 grudnia 2022 | Kadry i Płace | Marek Rotkiewicz

Osoba, która podjęła etat pierwszy raz w życiu, po każdym przepracowanym miesiącu nabywa prawo do urlopu w wymiarze 1/12 jego rocznej puli.

∑ 10 października br. zatrudniliśmy absolwenta studiów. Nigdy nigdzie nie pracował na umowę o pracę. Ile  urlopu wypoczynkowego należy mu się w tym, a ile w przyszłym roku? – pyta czytelniczka.

Do końca tego roku pracownik nabywa urlop po każdym przepracowanym miesiącu jako 1/12 z 20 dni. Faktycznie przepracuje tylko dwa miesiące (10 października – 9 grudnia) i nabędzie 2/12 z 20 dni, czyli 3,333 dnia. 1 stycznia – jeżeli będzie w tym dniu pozostawać w zatrudnieniu – uzyska prawo do urlopu w wymiarze 20 dni.

Z upływem miesięcy

Pracownik podejmując pracę po raz pierwszy uzyskuje w danym roku kalendarzowym prawo do urlopu z upływem każdego miesiąca pracy w wymiarze 1/12 wymiaru urlopu przysługującego mu po przepracowaniu roku. Z dniem zatrudnienia nie ma urlopu, ale dopiero go...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12452

Wydanie: 12452

Spis treści
Zamów abonament