Praca hybrydowa – rozwiązanie win–win
ORGANIZACJA | Łączenie pracy w domu i firmie to korzyści dla obu stron stosunku pracy.
Pandemia spowolniła wiele procesów, ale z pewnością nie w HR. Konieczność szybkiego dostosowania się do nowej sytuacji spowodowała globalne przyspieszenie trendów, które do tej pory w prawie pracy nie były stosowane na szeroką skalę, raczej testowane przez niektórych pracodawców, niejednokrotnie uznawane za flagowe benefity pozapłacowe w tych organizacjach. Jednym z takich trendów jest praca hybrydowa.
Analizy rynku pracy i badania oczekiwań pracowników dowodzą, że dwa lata pandemii całkowicie zmieniły preferencje zarówno pracowników, jak i pracodawców co do modelu pracy. Większość pracowników nie tylko bowiem ceni sobie możliwość pracy z domu, ale skonfrontowani z koniecznością pracy wyłącznie z biura najprawdopodobniej zmieniliby pracę. Ciekawym wyjściem naprzód temu trendowi wydaje się być praca hybrydowa. Jednak czy to rzeczywiście złoty środek i win–win?
Brak regularności
Podstawę prawną do świadczenia pracy w sposób hybrydowy reguluje nowelizacja kodeksu pracy, definiując pracę zdalną jako wykonywaną całkowicie lub częściowo na odległość. To właśnie ostatnia z tych przesłanek pracy zdalnej umożliwia jej organizację w formule hybrydowej. Pozwala bowiem na rezygnację z konieczności regularnego wykonywania pracy oraz obowiązku przekazywania jej wyników za...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta