Workation na ryzyko pracodawcy
procesy HR | Zgodę na pracę zdalną z zagranicy trzeba dobrze rozważyć.
Dla pracodawcy często nie jest istotne, czy pracownik świadczący pracę zdalnie wykonuje ją z Polski, czy z zagranicy. Pracodawcy chcą wyjść naprzeciw oczekiwaniom pracowników i umożliwić tzw. workation.
Każdy przypadek inny
Jakkolwiek od strony biznesowej często nie ma przeciwwskazań, by wyrazić zgodę na pracę z zagranicy, to kwestia ta jest skomplikowana od strony prawnej ze względu na ryzyko związane ze stosowaniem przepisów państwa wykonywania pracy. Dlatego też każdy przypadek wymaga osobnej analizy uwzględniającej:
∑ państwo docelowe,
∑ planowany okres pracy,
∑ rodzaj pracy,
∑ narodowość podwładnego.
Niestety, nie ma tu uniwersalnych zasad za wyjątkiem jednej ogólnej reguły – im dłuższy okres pracy z zagranicy, tym wyższe ryzyko, że przynajmniej część wymogów prawa państwa jej wykonywania znajdzie zastosowanie i będzie w praktyce egzekwowane przez właściwe organy.
Relokacyjna check lista
Poniżej prezentujemy kwestie, które w szczególności powinien rozważyć pracodawca przed wyrażeniem zgody na pracę zdalną z zagranicy. Przy czym w niektórych jurysdykcjach lub szczególnych przypadkach istotne będą również inne zagadnienia. Ponadto samo wykonywanie pracy zdalnie – nawet bez elementu transgranicznego – wymaga odpowiedniego uregulowania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta