Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Workation na ryzyko pracodawcy

22 grudnia 2022 | Raporty RZ | Michał Olszewski rp.pl

procesy HR | Zgodę na pracę zdalną z zagranicy trzeba dobrze rozważyć.

Dla pracodawcy często nie jest istotne, czy pracownik świadczący pracę zdalnie wykonuje ją z Polski, czy z zagranicy. Pracodawcy chcą wyjść naprzeciw oczekiwaniom pracowników i umożliwić tzw. workation.

Każdy przypadek inny

Jakkolwiek od strony biznesowej często nie ma przeciwwskazań, by wyrazić zgodę na pracę z zagranicy, to kwestia ta jest skomplikowana od strony prawnej ze względu na ryzyko związane ze stosowaniem przepisów państwa wykonywania pracy. Dlatego też każdy przypadek wymaga osobnej analizy uwzględniającej:

∑ państwo docelowe,

∑ planowany okres pracy,

∑ rodzaj pracy,

∑ narodowość podwładnego.

Niestety, nie ma tu uniwersalnych zasad za wyjątkiem jednej ogólnej reguły – im dłuższy okres pracy z zagranicy, tym wyższe ryzyko, że przynajmniej część wymogów prawa państwa jej wykonywania znajdzie zastosowanie i będzie w praktyce egzekwowane przez właściwe organy.

Relokacyjna check lista

Poniżej prezentujemy kwestie, które w szczególności powinien rozważyć pracodawca przed wyrażeniem zgody na pracę zdalną z zagranicy. Przy czym w niektórych jurysdykcjach lub szczególnych przypadkach istotne będą również inne zagadnienia. Ponadto samo wykonywanie pracy zdalnie – nawet bez elementu transgranicznego – wymaga odpowiedniego uregulowania...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12452

Wydanie: 12452

Spis treści
Zamów abonament