Pracownicy nie przechodzą ze starymi uprawnieniami socjalnymi
Pracodawca przyznaje i wypłaca wszystkim zatrudnionym, również tym z przejętego zakładu pracy, świadczenia socjalne zgodnie z regulacjami obowiązującymi w jego przedsiębiorstwie.
∑ Od grudnia br. przejęliśmy zakład, w którym wypłacane były świadczenia urlopowe. U nas funkcjonuje zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Jakie świadczenia będą przysługiwać przejętym pracownikom – świadczenia urlopowe czy z naszego funduszu? – pyta czytelnik.
Przejętym pracownikom przysługują świadczenia z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych funkcjonującego u przejmującego pracodawcy. Musi on uwzględnić zmianę stanu załogi przy dokonywaniu odpisów na fundusz.
Albo jedno, albo drugie
Możliwość zastąpienia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych świadczeniem urlopowym przewiduje art. 3 ust. 3 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (tekst jedn. DzU z 2022 r., poz. 923). Przepis ten wyjaśnia, że pracodawcy zatrudniający według stanu na 1 stycznia danego roku kalendarzowego mniej niż 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty, mogą tworzyć fundusz socjalny lub wypłacać świadczenie urlopowe.
Ta grupa pracodawców może zadecydować, czy chce utworzyć zfśs, czy też w zamian wypłacać pracownikom z własnych środków świadczenia urlopowe. W jednej firmie nie może zatem funkcjonować fundusz socjalny i jednocześnie być wypłacane świadczenie urlopowe.
Ta możliwość wyboru nie dotyczy pracodawców prowadzących działalność w formie jednostek budżetowych oraz samorządowych zakładów budżetowych – i to nawet,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta