Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pracownicy nie przechodzą ze starymi uprawnieniami socjalnymi

22 grudnia 2022 | Kadry i Płace | Bogdan Majkowski

Pracodawca przyznaje i wypłaca wszystkim zatrudnionym, również tym z przejętego zakładu pracy, świadczenia socjalne zgodnie z regulacjami obowiązującymi w jego przedsiębiorstwie.

∑ Od grudnia br. przejęliśmy zakład, w którym wypłacane były świadczenia urlopowe. U nas funkcjonuje zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Jakie świadczenia będą przysługiwać przejętym pracownikom – świadczenia urlopowe czy z naszego funduszu? – pyta czytelnik.

Przejętym pracownikom przysługują świadczenia z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych funkcjonującego u przejmującego pracodawcy. Musi on uwzględnić zmianę stanu załogi przy dokonywaniu odpisów na fundusz.

Albo jedno, albo drugie

Możliwość zastąpienia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych świadczeniem urlopowym przewiduje art. 3 ust. 3 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (tekst jedn. DzU z 2022 r., poz. 923). Przepis ten wyjaśnia, że pracodawcy zatrudniający według stanu na 1 stycznia danego roku kalendarzowego mniej niż 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty, mogą tworzyć fundusz socjalny lub wypłacać świadczenie urlopowe.

Ta grupa pracodawców może zadecydować, czy chce utworzyć zfśs, czy też w zamian wypłacać pracownikom z własnych środków świadczenia urlopowe. W jednej firmie nie może zatem funkcjonować fundusz socjalny i jednocześnie być wypłacane świadczenie urlopowe.

Ta możliwość wyboru nie dotyczy pracodawców prowadzących działalność w formie jednostek budżetowych oraz samorządowych zakładów budżetowych – i to nawet,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12452

Wydanie: 12452

Spis treści
Zamów abonament