Odpowiedzią na kryzysy jest digitalizacja biznesu
Najpierw pandemia i lockdowny, teraz inflacja, gospodarcze spowolnienie oraz próby szybkiej poprawy efektywności sprawiają, że technologiczny postęp nie zwalnia, ale przyspiesza.
Popyt w obszarze IT w 2023 r. utrzyma się na wysokim poziomie dzięki coraz większej cyfryzacji niemal wszystkich już branż – przewidują analitycy. Wedle prognoz Gartnera przedsiębiorstwa – pomimo trudnej sytuacji gospodarczej – będą kontynuować swoje inicjatywy biznesowe związane z automatyzacją czy digitalizacją procesów, a największe zwyżki popytu spodziewane są w obszarze rozwoju oprogramowania (prognozowany skok o ponad 11 proc.) oraz usług IT (8 proc.). Nieznaczny spadek wydatków (o niecały 1 proc.) szacowany jest w obszarze urządzeń. – Nie sądzę, by nadchodzące miesiące były czasem rewolucyjnych zmian, będziemy raczej obserwować pogłębianie się dotychczasowych trendów – zapowiada Justyna Mazur, ekspertka w firmie Experis.
Jej zdaniem niedobór pracowników wpłynie na modyfikacje procesów rekrutacyjnych, a organizacje będą starały się pozyskiwać nowe grupy talentów.
Wyzwań nie brak
Brak rąk do pracy w IT to dziś główne wyzwanie i jeden z hamulców dynamicznej digitalizacji. Procesy cyfryzacyjne, napędzone przez dwa lata pandemii i lockdowny, wcale nie zwolniły w ostatnim roku. Szalejąca inflacja i potrzeba szukania podnoszenia efektywności biznesów w trudnym otoczeniu gospodarczym okazały się bowiem kolejnym bodźcem do transformacji....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta