Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zyski na zielonym biznesie

22 grudnia 2022 | Moje pieniądze | Marek Wierciszewski
Zdaniem naukowców pierwsza efektywna fuzja jądrowa to wielkie osiągnięcie naukowe, ale do jej wykorzystania w energetyce jest jeszcze daleko
autor zdjęcia: AdobeStock
źródło: Rzeczpospolita
Zdaniem naukowców pierwsza efektywna fuzja jądrowa to wielkie osiągnięcie naukowe, ale do jej wykorzystania w energetyce jest jeszcze daleko

U progu 2023 r. ultrazamożni inwestorzy oceniają, że najbliższe lata będą czasem inwestycji w źródła energii. Oto nasz przegląd rynkowych tendencji związanych z walką o powstrzymanie niebezpiecznych zmian klimatycznych.

Blisko połowa będących miliarderami klientów UBS ocenia, że do najbardziej perspektywicznych branż należy zakwalifikować producentów energii. Zdaniem analityków szwajcarskiego banku to wyraźna zapowiedź, że sektor powinien spodziewać się napływów kapitału (punkt 1), jednak nie wszystkie związane z tym inwestycje będą wspierać transformację energetyczną.

Jak wynika z analizy ośrodka Carbon Tracker (punkt 3), część obecnie rozpoczynanych inwestycji może być zyskowna jedynie w przypadku fiaska globalnych celów klimatycznych. Do tego nieoczekiwany problem wiąże się poszukiwaniami ropy na rozmarzającej Syberii – w pochodzących stamtąd próbkach znaleziono wirusy, które po rozmrożeniu wykazywały zdolność do zakażania. Tymczasem przesadzone wydają się nadzieje na to, że już wkrótce pojawi się nowe źródło czystej energii (punkt 2).

Zdaniem naukowców pierwsza efektywna fuzja jądrowa to wielkie osiągnięcie naukowe, ale do jej wykorzystania w energetyce jest jeszcze daleko. Być może mniej poważnie brzmi – ale za to wpływ na zapobieganie zmianom klimatycznym może mieć znacznie wcześniej – wynalazek wprowadzany przez australijski start-up. Opracowane przez Rumin8 dodatki do pasz zmniejszają wydalanie przez bydło będącego potężnym gazem cieplarnianym metanu.

Tymczasem niekorzystne z punktu widzenia zielonej transformacji informacje dobiegają z Europy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12452

Wydanie: 12452

Spis treści
Zamów abonament