Szef może zablokować samowolną pracę po godzinach
Firmowe regulacje mogą stanowić o konieczności uzyskania przez pracownika zgody przełożonego na wykonywanie pracy w nadgodzinach jeszcze przed jej podjęciem. A także o obowiązku utrwalania takiej zgody.
Stosunek pracy charakteryzuje się podporządkowaniem pracownika pracodawcy co do miejsca, czasu oraz sposobu świadczenia pracy. Pracownik może jednak podejmować z własnej inicjatywy działania służące interesowi pracodawcy. W związku z tym pojawia się pytanie, czy wykonywanie pracy po godzinach bez zgody pracodawcy jest możliwe oraz czy z tego tytułu pracownikowi będzie przysługiwać dodatek?
Godziny nadliczbowe
Pracą w godzinach nadliczbowych jest praca wykonywana ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy, jak również praca wykonywana ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy, wynikający z obowiązującego pracownika systemu i rozkładu czasu pracy. Z tego względu za pracę w godzinach nadliczbowych uznaje się co do zasady pracę przekraczającą osiem godzin dziennie lub średnio 40 godzin tygodniowo.
Odpowiednia rekompensata
Pracownikowi, który wykonywał pracę w godzinach nadliczbowych, poza normalnym wynagrodzeniem >patrz ramka, przysługuje dodatek w wysokości 100 proc. lub 50 proc. wynagrodzenia.
Dodatek w stawce 100 proc. wynagrodzenia przysługuje w trzech przypadkach, tj. za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających:
∑ w nocy,
∑ w niedziele i święta niebędące dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy,
∑ w dniu wolnym od pracy udzielonym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta