Kluczowa walka o klimat rozegra się o metan
Metan odpowiada za aż 25 proc. efektu ocieplenia na Ziemi, a w ciągu 20 lat po uwolnieniu do atmosfery jest także bardziej szkodliwy niż CO2 – aż o 80 proc.
Według Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC) działalność człowieka spowodowała globalne ocieplenie. Temperatura w latach 2011–2020 wzrosła o 1,1 st. C powyżej średniej sprzed rewolucji przemysłowej (1850–1900). Aby nie dopuścić do katastrofalnych dla naszej cywilizacji zmian na planecie, musimy radykalnie ograniczyć wzrost średniej globalnej temperatury.
Porozumienie paryskie z 2015 r. zakłada zatrzymanie jej wzrostu na poziomie poniżej 2 st. C i dążenie do tego, by było to nie więcej niż 1,5 st. C. Margines na zatrzymanie zmian pozostał więc już bardzo niewielki.
Firmy, rządy i konsumenci mają do odegrania ogromną rolę w ochronie przyszłości naszej planety. Wybór odpowiednich technologii jest kluczem zarówno do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych, jak i zachowania przy tym stabilności rynków i gospodarek.
Skupieni na dwutlenku węgla
Największą odpowiedzialność za efekt cieplarniany ponosi emisja dwutlenku węgla. Stąd działania na całym świecie skupiają się właśnie na niej.
Unia Europejska w 2019 r. ogłosiła Europejski Zielony Ład (EZŁ) – strategię osiągnięcia neutralności klimatycznej Unii do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta