Czy COP28 spełni nadzieje społeczne
W środę rozpoczyna się najważniejsza konferencja klimatyczna na świecie COP28, w trakcie której przedstawiciele 198 rządów (w tym UE) będą debatować nad najważniejszymi kwestiami związanymi ze zmianami klimatu.
Tegoroczny COP28 to 28. w historii konferencja stron – krajów-sygnatariuszy ramowej konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (UNFCCC) z 1992 roku. Szczyt odbywa się w tym roku w Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i potrwa od 30 listopada do 12 grudnia.
Głównym celem COP28 jest utrzymanie celu ograniczenia długoterminowego wzrostu temperatury na świecie do 1,5°C w stosunku do poziomu z epoki przedindustrialnej, co zostało uzgodnione w 2015 roku w Paryżu. Realizacja tego szczególnie istotnego celu jest coraz bardziej zagrożona z powodu pogłębiającego się kryzysu klimatycznego. Globalna temperatura wzrosła od początku epoki przemysłowej już o 1,1°–1,2°C.
Eksperci szacują, że obecne działania klimatyczne prowadzą do przekroczenia tej granicy nawet o 2,7°C do 2100 roku. Tegoroczna konferencja klimatyczna odbywa się w roku, który prawdopodobnie przejdzie do historii jako najcieplejszy, dlatego szczególnie istotne jest, aby podpisane w tym roku porozumienie stanowiło realną podstawę do drastycznego ograniczenia globalnych emisji gazów cieplarnianych.
Lista istotnych działań w ramach COP28
Podczas tegorocznego szczytu w Dubaju kraje po raz pierwszy dokonają przeglądu swoich wkładów ustalonych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta