ZUS może wycofać A1 z urzędu
Organ rentowy może uchylić zaświadczenie A1 z pominięciem procedury dialogu i koncyliacji. Jeśli firma się nie odwoła do sądu, musi opłacić zaległe składki w innym kraju.
Sporną dotąd kwestię dotyczącą tego, jak ma się odbywać uchylenie zaświadczenia A1, rozstrzygnął Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 16 listopada 2023 r. w sprawie C-422/22. TSUE uznał, że organ rentowy może to zrobić z urzędu, bez konieczności poprzedzenia decyzji konsultacją między instytucjami zabezpieczenia społecznego państw członkowskich, o której mowa w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 987/2009 z 16 września 2009 r. dotyczącego wykonywania rozporządzenia (WE) nr 883/2004 w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego.
Bez konieczności konsultacji
Sprawę zainicjował pytaniami prejudycjalnymi Sąd Najwyższy. Spór dotyczył polskiego przedsiębiorcy, który miał świadczyć usługi we Francji. Wydany mu dokument A1 potwierdzał, że podczas pracy wykonywanej w tym państwie nadal podlega ubezpieczeniom społecznym w Polsce. Po jakimś czasie ZUS ponownie przyjrzał się sprawie i z urzędu wycofał...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta