Zrównoważona przyszłość opakowań – jak wpisują się w nią kartony do płynnej żywności?
Dobiega właśnie końca rok intensywnych prac nad przepisami związanymi z opakowaniami i odpadami opakowaniowymi, zarówno na poziomie krajowym, jak i europejskim.
Dyskutowane regulacje powinny usprawnić rozwiązania systemowe, w tym umożliwić zwiększenie poziomów zbiórki i przetwarzania odpadów. Jakie miejsce w planowanej zrównoważonej przyszłości opakowań zajmują kartony do płynnej żywności?
Stoimy obecnie przed wyzwaniami związanymi z regulacjami europejskimi. Na szczególną uwagę zasługują nowe rozwiązania w prawie unijnym – obecnie na finalnym etapie prac. Planowane przepisy zakładają ambitne wymogi wobec opakowań, w tym te dotyczące ich przydatności do recyklingu oraz realnych, wysokich poziomów recyklingu.
W tym kontekście powinniśmy wrócić do rozmów dotyczących narzędzi, które umożliwią sprostanie owym wyzwaniom – czyli rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP), systemu kaucyjnego oraz wyodrębnienia ustawowo celów, także dla kartonowych opakowań do żywności płynnej. Bez dobrze zaprojektowanych rozwiązań, które pozwolą na osiągnięcie wysokich poziomów selektywnego zbierania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta