Zmiany środowiskowe w branży tekstylnej, czyli walka z czasem
Handel a polityka klimatyczna i środowiskowa. Rozmowa z Dorotą Jankowską-Tomków, dyrektorką ds. zakupów i ESG w LPP.
W jakim miejscu jest dzisiaj LPP w temacie zrównoważonego rozwoju?
Ostatni okres był dla nas bardzo pracowity w obszarze zrównoważonego rozwoju, a to dopiero początek ogromnych zmian. W ubiegłym roku opracowaliśmy cele dekarbonizacyjne, które sześć miesięcy później zostały oficjalnie zatwierdzone przez międzynarodową inicjatywę SBTi, stawiając nas w czołówce zaledwie 11 polskich firm, które poddały swoje plany redukcyjne naukowej weryfikacji i uzyskały ich oficjalne zatwierdzenie. Teraz przed nami kolejny krok, czyli przełożenie przyjętych zobowiązań na konkretne narzędzia i działania.
Czy to oznacza, że LPP zaczyna wszystko od początku?
To raczej nowe otwarcie. Po sześciu latach, odkąd intensywnie zaczęliśmy zmieniać firmę, odpowiadając na obecne wyzwania klimatyczne, przyszedł czas na kolejny etap transformacji. Gros zmian już się dzieje, ale znakomita większość potrzeb dekarbonizacyjnych zależna jest od procesów zewnętrznych. Niestety, w przypadku branży odzieżowej sprawa jest o tyle skomplikowana, że największe emisje gazów cieplarnianych generowane są na etapie procesu produkcji odzieży i surowców. Ten z kolei zlecany jest zewnętrznym firmom. W praktyce oznacza to, że nie zawsze będziemy mieli natychmiastowe i bezpośrednie przełożenie na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta