Hakerzy atakują służbę zdrowia, bo dane pacjentów to cenny łup
Żołnierze trenują na poligonach, aby być gotowym do walki. Osoby dbające o cyberbezpieczeństwo muszą być w podobnej gotowości, bo wojna z hakerami trwa – ostrzegają eksperci.
30 listopada przypada Computer Security Day, międzynarodowy dzień podnoszenia świadomości cyberbezpieczeństwa. W Polsce zapewne ta świadomość gwałtownie wzrosła dwa dni wcześniej: gdy ujawniono, że sieć laboratoriów ALAB padła ofiarą ataku ransomware (kradzież danych powiązana z próbą wymuszenia okupu). To sektor ochrony zdrowia jest dziś najbardziej łakomym kąskiem dla hakerów.
Cel: służba zdrowia
W Polsce liczba zgłoszonych cyberataków na placówki medyczne w latach 2021–2022 skoczyła trzykrotnie, a trend wciąż jest wzrostowy – wynika z danych resortu cyfryzacji. Opieka zdrowotna to też najczęściej atakowany sektor na świecie – dowodzi Check Point Research. Na każdą firmę czy instytucję z tej branży przypada ostatnio średnio ponad 2 tys. hakerskich ataków tygodniowo. Tylko w I połowie br. dynamika tych zagrożeń zwiększyła się o 18 proc.
Jak tłumaczą eksperci, sektor ten jest niedoinwestowany, zabezpieczenia relatywnie słabe, a potencjalne zyski z kradzieży –...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta