Kręta droga do gospodarki cyrkularnej
Rozmowa z Pawłem Lesiakiem, wiceprezesem Interzero Organizacji Odzysku Opakowań.
Czym żyje branża gospodarki odpadami w 2023 roku?
Do mediów przebiły się głównie informacje nt. implementacji dyrektywy Single Use Plastics (SUP) oraz ustawy o systemie kaucyjnym. Tymczasem w gospodarce odpadami doszło do bezprecedensowych zawirowań, wynikających ze splotu wielu okoliczności, których efektem jest niespodziewany na taką skalę skok kosztów obsługi ustawowego obowiązku recyklingu, któremu podlega blisko 100 tysięcy przedsiębiorców działających w Polsce.
Na czym polega problem?
Odpady stały się towarem deficytowym. Na rynku występują ograniczone ilości pokonsumpcyjnych tworzyw sztucznych, szkła oraz drewna.
Co spowodowało, że odpady zniknęły z rynku?
Wiele czynników się nawarstwiło. Przypomnijmy sobie, jak wyglądała sytuacja ponad rok temu. Rosja najechała Ukrainę. Ceny węgla poszybowały w górę, więc część gospodarstw domowych spaliła odpady. Kolejne opakowania wyjechały do Ukrainy w ramach pomocy humanitarnej. I bardzo dobrze się stało, ale bez wątpienia ta sytuacja odbiła się na dostępności odpadów potrzebnych do przetworzenia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta