Innowatorzy zmieniają świat w służbie polityki klimatycznej
„Zielone” start-upy kuszą inwestorów i rozkręcają ekologiczną transformację. Potencjał polskich firm napawa tu optymizmem.
Innowacje wspierające ekonomię obiegu zamkniętego, ograniczające emisje oraz promujące ochronę środowiska to dziś – mimo wyjątkowo trudnego okresu na rynku finansowania start-upów – jedne z najbardziej pożądanych przez inwestorów technologii. Perspektywy dla nowatorskich rozwiązań w kontekście ekologii są obiecujące. Nic dziwnego zatem, że „zielonych” projektów w tej branży jest zatrzęsienie, a nowych pomysłów szybko przybywa. Ekoinnowacje znalazły się dziś w centrum zainteresowania start-upów, a niektórzy wskazują, że popularnością mogą dorównać „najgorętszej” z technologii – sztucznej inteligencji.
Ekomagnes na inwestorów
Technologie klimatyczne w ciągu IV kwartału ub.r. oraz pierwszych dziewięciu miesięcy 2023 r. przyciągnęły na świecie 65 mld dol. Właśnie tyle – jak wynika z najnowszych analiz PwC – zainwestowano w „zielone” start-upy (licząc zarówno dotacje, jak i zaangażowanie kapitału prywatnego). Oznacza to rok do roku spadek o przeszło 40 proc. Jednakże, wbrew pozorom, nie jest to wcale aż tak zły wynik. Na rynku finansowania młodych, innowacyjnych spółek zapanował bowiem kryzys. Tylko nad Wisłą zapaść ta objawiła się po trzech kwartałach br. spadkiem inwestycji wysokiego ryzyka o 54 proc.
W tym czasie ów negatywny trend w Europie był jeszcze...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta