Korzyści z połączeń i podziałów spółek
Sposobem na zapewnienie bezpieczeństwa w biznesie mogą być połączenia i podziały spółek. Takie reorganizacje – w wielu przypadkach – umożliwiają także rozwój przedsiębiorstwa.
Istotnym aspektem prowadzenia biznesu jest jego odpowiednie zabezpieczenie. Możliwości zabezpieczenia ryzyk związanych z działalnością gospodarczą jest wiele, począwszy od wyboru odpowiedniej formy prawnej, poprzez bieżący compliance a skończywszy na bardziej skomplikowanych procesach takich jak podziały czy połączenia spółek.
1. Czym jest łączenie spółek?
Aby zrozumieć, dlaczego łączenie się spółek może być wykorzystane jako sposób na zapewnienie bezpieczeństwa w biznesie, trzeba poznać procedurę połączeń spółek.
Kodeks spółek handlowych wymienia dwa ich rodzaje.
Pierwszy rodzaj to połączenie polegające przeniesieniu całego majątku jednej spółki (przejmowanej) na inną spółkę (przejmującą). W zamian za przenoszony majątek wspólnicy spółki przejmowanej otrzymują od spółki przejmującej udziały lub akcje. Jest to tzw. połączenie przez przejęcie.
Drugi rodzaj połączenia polega na tym, że majątek spółek łączących się zostaje przeniesiony na nową spółkę, w zamian za udziały w nowo powstałej spółce (łączenie się przez zawiązanie nowej spółki).
Procesowi połączenia spółek podlegają wszystkie spółki kapitałowe tj. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka akcyjna oraz prosta spółka akcyjna. W tym wypadku spółki mogą łączyć się ze sobą w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta