Wyzwania legislacyjne wpływają na zarządzanie obszarem ESG
Dyrektywa CSRD obejmuje więcej podmiotów i zwiększa zakres raportowania. To tworzy wyzwania, ale jest też szansą na promocję obszaru ESG i wypracowanie przewagi konkurencyjnej firmy.
Wprowadzanie w życie zasad ESG stanowi priorytet dla ponad 70 proc. firm – wynika z badania CBRE. Ten wysoki odsetek nie dziwi, bo jesteśmy świadkami bardzo dużej zmiany: docelowo raportowanie informacji z zakresu zrównoważonego rozwoju ma się stać równorzędne z prezentowaniem informacji finansowych. Wynika to z konieczności dostosowania się biznesu do dynamicznie zmieniającego się otoczenia. Informacje finansowe oraz operacyjne mówią o kondycji firmy w okresach przeszłych, natomiast dane ESG mają przedstawiać perspektywy przedsiębiorstwa w kontekście zrównoważonego rozwoju, którego filarami są aspekty: środowiskowy, społeczny i zarządczy.
Niektóre z tych elementów odnajdziemy już w obecnych sprawozdaniach, a informacje w zakresie taksonomii UE są także częścią składową raportowania ESG. Natomiast nowa dyrektywa CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive) rozszerza zakres dotychczas obowiązującej NFRD (Non-Financial Reporting Directive) i wprowadza bardziej szczegółowe wymogi sprawozdawcze. Docelowo obejmie niemal 50 tys. unijnych firm, w tym ponad 3 tys. z Polski.
Sprawozdanie zrównoważonego rozwoju stanie się integralną częścią sprawozdania zarządu z działalności. Oznacza to zwiększenie odpowiedzialności organów spółki również za ten obszar...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta