Regulacje związane z ESG to szereg wyzwań
Jakie wyzwania firmy z sektora finansów napotykają przy wdrażaniu unijnych regulacji związanych z ESG? Zacznijmy od tego, co jest celem tych wszystkich przepisów? Po co instytucje unijne je wprowadzają?
Regulacje te mają zachęcić zarówno firmy, jak i osoby indywidualne do zielonej i społecznej transformacji. Mają skłonić do konkretnych postaw i zachowań. Sektor finansowy odgrywa w tych zmianach szczególną rolę. Jeżeli powiemy, że jest krwiobiegiem gospodarki, to wprowadzając pewne wymagania i ograniczenia podmioty finansowe skłaniają firmy z innych sektorów do zmian.
Oczywiście na te zmiany najbardziej podatne są i mają największe możliwości duże podmioty. Jeżeli jednak te podmioty następnie zwracają uwagę, by ich dostawcy i podwykonawcy stosowali konkretne kodeksy postępowania, to również mniejsze podmioty gospodarcze zaczynają działać w sposób coraz bardziej odpowiedzialny, zwracając uwagę na środowisko, zachowanie w stosunku do społeczności, w tym do swoich pracowników, oraz na ład korporacyjny.
Ten „łańcuch” powiązań sprawia, że regulacje stają się krok po kroku realnym działaniem. Nawet jeżeli na początku wydają się być tylko obowiązkiem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta