Zielone finanse podstawą zrównoważonego rozwoju
Klienci szukający finansowania, nawet jeśli regulacje z zakresu zrównoważonego rozwoju jeszcze bezpośrednio ich nie dotyczą, muszą liczyć się z tym, że ESG ma coraz większe znaczenie dla instytucji finansowych.
Największe spółki giełdowe, banki oraz ubezpieczyciele już od 2025 r. będą zobowiązane do publikacji sprawozdań w zakresie zrównoważonego rozwoju (za bieżący rok), prezentujących niefinansowe aspekty ich działalności, zgodnie z wytycznymi unijnej dyrektywy CSRD. To już kolejna regulacja dotycząca zagadnień ESG, która w pierwszej kolejności dotyczy największych przedsiębiorstw oraz sektora finansowego, a z czasem obejmie coraz szerszą grupę podmiotów.
Nowe obowiązki wpisują się w trend rosnącego znaczenia ESG w biznesie, instytucjach finansowych, jak i wśród inwestorów.
Inwestorzy wolą firmy, które potrafią zarządzać ryzykami ESG
„Kwestie ESG powinny być uwzględnione bezpośrednio w strategiach korporacyjnych firm” – tak uważa 70 proc. inwestorów i analityków, którzy wzięli udział w globalnym badaniu PwC „Global Investor Survey”, zaprezentowanym w listopadzie ubiegłego roku. 66 proc. respondentów uważa przy tym za zasadne ponoszenie przez firmy wydatków odnoszących się do kwestii ESG, które są istotne dla ich działalności, nawet jeśli takie wydatki obniżają rentowność w krótkim terminie. Jeszcze więcej respondentów, bo aż 75 proc., zgodziło się ze stwierdzeniem, że sposób, w jaki firma zarządza ryzykami związanymi ze...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta