Sprawcy cyberataków wciąż bywają bezkarni
Wiele osób nadal nie zgłasza kradzieży tożsamości, nie wierząc w skuteczność działania organów państwa. A szybka reakcja ma tu kluczowe znaczenie.
Według policyjnych szacunków w minionym roku doszło w Polsce do ok. 83 tys. cyberataków. To co prawda nieco mniej niż rok wcześniej (wówczas było aż 88,5 tys.), ale i tak znacznie więcej niż jeszcze w 2019 r. (ponad 48 tys.). Dane te mogą być jednak nieco zaniżone, gdyż nie uwzględniają postępowań przygotowawczych w prokuraturach, a wiele osób w ogóle nie zgłasza służbom, że ich dane zostały wykradzione.
– Niestety nadal – chociaż coraz rzadziej – słyszymy od klientów, że w komisariacie słyszą od dyżurnego, że zgłaszanie takiego przestępstwa mija się z celem, gdyż z pewnością nie uda się ustalić danych sprawcy – mówi adwokat Bartosz Grube, specjalizujący się w pomocy ofiarom oszustw internetowych.
I dodaje, że funkcjonariusz policji nie może odmówić nam przyjęcia zgłoszenia – w szczególności z powodu braków kadrowych, niedostępności patrolu, który wyjechał w teren.
Mądrość przed...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta