Przekształcenie przedsiębiorcy posiadającego nieruchomość rolną w spółkę kapitałową
Jeśli elementem przedsiębiorstwa jednoosobowej działalności gospodarczej jest nieruchomość rolna, należy w procesie przekształcenia uwzględnić przepisy ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego. Ich naruszenie może prowadzić do nieważności nabycia nieruchomości.
Przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą (JDG), który rozważa zmianę formy prawnej prowadzonego biznesu w drodze przekształcenia w spółkę kapitałową, a jest właścicielem nieruchomości rolnej, powinien zwrócić szczególną uwagę na przepisy ustawy z 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego (UKUR). Znajduje ona zastosowanie niemalże do każdej transakcji czy reorganizacji, której skutkiem jest nabycie nieruchomości rolnej, w tym również na skutek przekształcenia JDG w spółkę kapitałową.
∑ Nie każda nieruchomość rolna podpada pod regulacje UKUR
W pierwszej kolejności należy ustalić, czy dana nieruchomość ma charakter rolny w świetle przepisów UKUR. Ustawa ta zawiera własną definicję nieruchomości rolnej. Tak jak w Kodeksie cywilnym, jest nią nieruchomość, która jest lub może być wykorzystywana do prowadzenia działalności wytwórczej w rolnictwie w zakresie produkcji roślinnej i zwierzęcej, nie wyłączając produkcji ogrodniczej, sadowniczej i rybnej, jednakże z wyłączeniem nieruchomości położonych na obszarach przeznaczonych w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego (MPZP) na cele inne niż rolne.
Jeżeli dla danej nieruchomości obowiązuje MPZP to ustalenie charakteru nieruchomości nie rodzi większych problemów. Schody pojawiają się w przypadku,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta