Energetyka: trzeba zagospodarować surowce, które są w obiegu
Skuteczna transformacja energetyczna wymaga rozwoju technologii wykorzystywanej przy cyrkularnym zarządzaniu surowcami.
Unia Europejska, która od lat jest światowym liderem polityki klimatycznej, wyznacza nowe cele do osiągnięcia na drodze ku zielonej transformacji. Pod koniec listopada 2023 roku weszła w życie dyrektywa RED III (2023/2413), która po raz kolejny podniosła unijny cel osiągnięcia udziału odnawialnych źródeł energii w ogólnym zużyciu energii do 42,5 proc., z myślą o osiągnięciu 45 proc.
∑ Jaką drogę do transformacji energetycznej obierze Polska?
Regularnie ogłaszane są nowe unijne plany i programy, jednak w Polsce nadal czekamy na rewizję strategicznych dokumentów, które wskażą, jaką drogę do transformacji energetycznej obierze Polska. Plan wycofania skarg z Trybunału Sprawiedliwości UE, które zostały złożone w lipcu 2023 roku przez poprzedni rząd przeciwko niektórym aspektom polityki klimatycznej Unii, takim jak zakaz sprzedaży nowych samochodów spalinowych do 2035 r. czy limity określające krajowe cele w zakresie redukcji emisji, pozwala przypuszczać, że obecny rząd jest gotowy otworzyć się na rozwój odnawialnych źródeł energii i będzie dążył do osiągnięcia unijnych celów klimatycznych. W Polsce istnieje duży potencjał związany z rozwojem energii słonecznej i wiatrowej, szczególnie przy wykorzystaniu morskich farm wiatrowych, które już niedługo mają powstać na Bałtyku. Widać również dużą zmianę na polskim rynku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta