Areszty do nowelizacji. Już!
Można się spierać o detale. Jedno nie ulega wątpliwości: przepisy o tymczasowym aresztowaniu trzeba zreformować tak, by przywrócić im charakter zgodny z ideami państwa prawa.
Grupa posłów złożyła w Sejmie projekt ustawy zakładający istotną reformę środków zapobiegawczych, w tym nowelizację tymczasowego aresztowania (projekt z 4 listopada 2024 r., znak SH-020-270/24). Przedstawicielem wnioskodawców jest poseł Paweł Śliz. To cenna inicjatywa, która po wielu latach ma szansę ucywilizować stosowanie aresztów w Polsce. Potrzeba zmian w prawie postulowana jest od dawna przez prawników z wszystkich stron sądowej sali, a także badaczy prawa i organizacje monitorujące wymiar sprawiedliwości. Zadajmy sobie trzy pytania: czy, jak i kiedy reformować przepisy o tymczasowym aresztowaniu.
Czy? To oczywiste
Tymczasowe aresztowanie jest jedną z najlepiej przebadanych instytucji szeroko rozumianego prawa karnego. Nie chodzi tu jedynie o typowo prawnicze analizy tekstu przepisów, ale o weryfikację ich stosowania. Wieloletnie badania statystyczne dotyczące skuteczności wniosków o zastosowanie tymczasowego aresztowania, dane dotyczące długości pobytu w areszcie śledczym, specyfika spraw, w których stosowane jest tymczasowe aresztowanie, rodzaj przesłanki, na której opiera się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta