Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Areszty do nowelizacji. Już!

27 listopada 2024 | Rzecz o prawie | Mikołaj Małecki

Można się spierać o detale. Jedno nie ulega wątpliwości: przepisy o tymczasowym aresztowaniu trzeba zreformować tak, by przywrócić im charakter zgodny z ideami państwa prawa.

Grupa posłów złożyła w Sejmie projekt ustawy zakładający istotną reformę środków zapobiegawczych, w tym nowelizację tymczasowego aresztowania (projekt z 4 listopada 2024 r., znak SH-020-270/24). Przedstawicielem wnioskodawców jest poseł Paweł Śliz. To cenna inicjatywa, która po wielu latach ma szansę ucywilizować stosowanie aresztów w Polsce. Potrzeba zmian w prawie postulowana jest od dawna przez prawników z wszystkich stron sądowej sali, a także badaczy prawa i organizacje monitorujące wymiar sprawiedliwości. Zadajmy sobie trzy pytania: czy, jak i kiedy reformować przepisy o tymczasowym aresztowaniu.

Czy? To oczywiste

Tymczasowe aresztowanie jest jedną z najlepiej przebadanych instytucji szeroko rozumianego prawa karnego. Nie chodzi tu jedynie o typowo prawnicze analizy tekstu przepisów, ale o weryfikację ich stosowania. Wieloletnie badania statystyczne dotyczące skuteczności wniosków o zastosowanie tymczasowego aresztowania, dane dotyczące długości pobytu w areszcie śledczym, specyfika spraw, w których stosowane jest tymczasowe aresztowanie, rodzaj przesłanki, na której opiera się...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 13037

Wydanie: 13037

Spis treści
Zamów abonament