Za co odpowiada skarbnik jednostki samorządu terytorialnego?
W aspekcie gospodarki finansowej JST naczelną rolę należy przypisać głównemu księgowemu/skarbnikowi danej jednostki. Przepisy wyposażają takie osoby w szerokie kompetencje, ale też szeroko rozumianą odpowiedzialność za naruszenia dyscypliny budżetowej.
W praktyce funkcjonowania jednostek samorządu terytorialnego w aspekcie gospodarki finansowej kluczową rolę odgrywają służby finansowe, a naczelną rolę należy przypisać w tym zakresie głównemu księgowemu/skarbnikowi danej jednostki, względnie zdecydowanie rzadziej innym osobom upoważnionym. Przepisy wyposażają osoby zajmujące te stanowiska w szerokie kompetencje, ale i przewidują dla tych osób szeroko rozumianą odpowiedzialność za naruszenia w sferze gospodarki finansowej. Chodzi zaś o to, że z racji wykonywanych zadań osoby zajmujące wskazane stanowiska mogą samoistnie odpowiadać (niezależnie od osób decyzyjnych w danym samorządzie) za naruszenia dyscypliny finansów publicznych. Ustawodawca stworzył bowiem mechanizm prawny przewidujący czyn naruszający dyscyplinę finansów publicznych związany zakresowo z aspektami tzw. wstępnej kontroli operacji/dokumentacji z przepisami, które to zadanie jest ustawowo przypisane do kompetencji osób zajmujących ww. stanowiska.
Podstawy odpowiedzialności
W celu zobrazowania pełnych podstaw odpowiedzialności głównego księgowego/skarbnika w podanym wyżej zakresie niezbędne będzie przypomnienie szeregu przepisów finansowych, czy to dotyczących samej konstrukcji budżetu, czy zadań przypisanych ściśle osobom zajmującym ww. stanowiska. I tak, analizę należy zapoczątkować przypomnieniem podstawowych kwestii dotyczących...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta