Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kto może zwołać posiedzenie rady nadzorczej?

27 listopada 2024 | Administracja – Orzecznictwo | Beata Kocięcka

Rada nadzorcza w spółce z o. o. z udziałem jednostki samorządu terytorialnego działa przede wszystkim w ramach posiedzeń. Powinny się one obywać nie rzadziej niż raz w każdym kwartale roku obrotowego.

Za należyte organizowanie prac rady nadzorczej, a w szczególności zwoływanie jej posiedzeń, odpowiada przewodniczący rady nadzorczej (art. 221¹ k.s.h.). Może on być powoływany przez zgromadzenie wspólników lub wybierany przez członków rady nadzorczej. Umowa spółki powinna to jednoznacznie określać. Zgodnie z przepisami k.s.h. umowa spółki może przyznawać określone uprawnienia, związane z organizacją rady nadzorczej i sposobem wykonywania przez nią czynności, również innym jej członkom. Warto o to zadbać w postanowieniach umowy spółki, by w przypadku nieobecności lub choroby przewodniczącego było możliwe zwołanie posiedzenia tego organu. O zwołanie posiedzenia rady nadzorczej może zawnioskować zarząd spółki oraz każdy członek rady. W przypadku otrzymania takiego żądania, do którego należy dołączyć proponowany porządek obrad, przewodniczący rady jest zobowiązany do zwołania posiedzenia. Powinno się ono odbyć nie później niż w terminie dwóch tygodni od dnia otrzymania żądania. Jeżeli nie nastąpi zwołanie posiedzenia rady nadzorczej, występujący z żądaniem może zwołać je samodzielnie na podstawie art. 221¹ § 5 k.s.h.

Rada nadzorcza może odbywać posiedzenia również bez formalnego zwołania, jeżeli wszyscy członkowie wyrażą na to zgodę i nie zgłoszą sprzeciwu dotyczącego proponowanego porządku obrad.

W jaki...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 13037

Wydanie: 13037

Spis treści
Zamów abonament