Efektywne postępowania publiczne w IT
Zamówienia publiczne na rynku IT ze względu na jego specyfikę nie są łatwe. Jak się do tego przygotować?
Dokonywanie zakupów rozwiązań informatycznych nie jest łatwe, w szczególności gdy wydatkowane są środki publiczne i zamawiający zobowiązani są w tym zakresie stosować regulacje ustawy prawo zamówień publicznych (dalej „pzp”). Duża konkurencja wśród dostawców rozwiązań informatycznych przyczynia się do tego, że często kwestionowane są czynności podejmowane lub zaniechane przez zamawiających. Zarzuty dotyczą nieprawidłowości sporządzenia opisu przedmiotu zamówienia i łamania zasady uczciwej konkurencji poprzez dyskryminowanie bezpośrednie lub pośrednie przedmiotu zamówienia. Podnoszone są też jakościowe kryteria oceny ofert (np. parametry techniczne) jako niewłaściwie dobrane przez zamawiającego i faworyzujące konkretne rozwiązania.
W orzecznictwie podkreśla się jednak, że zamawiający publiczny nie jest zobligowany żadnymi przepisami od odstępowania nabywania dóbr, które są dostępne na rynku. Ma prawo określić przedmiot zamówienia z uwzględnieniem swoich rzeczywistych potrzeb, z zapatrywaniem na przyszłość, a to, że jest podmiotem publicznym, nie powinno go stawiać w gorszej pozycji i pozbawiać możliwości nabywania dóbr o cechach, parametrach i funkcjonalnościach, które pozwalają na rozwój i ułatwiają działania (zob. wyrok KIO z 25 lutego 2022 r., KIO 351/22, KIO 360/22).
Ważne jest zatem trafne zdefiniowanie przez zamawiającego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta