Mała rewolucja w służbie cywilnej
W ostatnim roku weszły w życie istotne zamiany w zakresie czasu pracy, jego rozliczania i wynagradzania w korpusie służby cywilnej.
Pomimo upływu ponad roku od wyborów parlamentarnych nie pojawiły się żadne projekty czy też uchwalone zmiany w podstawowej pragmatyce dla administracji rządowej – czyli ustawie z 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej (DzU z 2024 r. poz. 409). Natomiast istotne zmiany w zakresie systemów czasu pracy, jego rozliczania i wynagradzania w korpusie służby cywilnej zostały wprowadzone w ostatnim roku dwiema nowelizacjami uchwalonymi jeszcze w poprzedniej kadencji (są to ustawa z 14 kwietnia 2023 r o zmianie ustawy o służbie cywilnej oraz niektórych innych ustaw, DzU poz. 1195, oraz ustawa z 16 czerwca 2023 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, DzU poz. 1598).
Nowe systemy czasu pracy
Od września 2023 r. uelastyczniono regulacje dotyczące czasu pracy, wydłużając dotychczas obowiązujące okresy rozliczeniowe, które mogą trwać do czterech miesięcy. Jest to termin maksymalny, a więc może być w warunkach konkretnego urzędu skrócony w zależności od potrzeb. Jest to istotne wydłużenie okresów rozliczeniowych, które mogły trwać dotychczas dwa lub trzy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta