Trzaskowski: fakty i mity
Wbrew powszechnej opinii zwycięstwo w prawyborach wiceprzewodniczącego PO nie było „miażdżące”.
Rafał Trzaskowski jest wiceprzewodniczącym PO. Wszystkie sondaże pokazywały, iż wyraźniej niż Radosław Sikorski pokonuje przedstawiciela PiS w obu turach elekcji, w dodatku jest od pięciu lat „naturalnym” kandydatem, a jego konkurent byłym „pisowcem” – biorąc pod uwagę wszystkie te fakty, to skala jego zwycięstwa jest raczej umiarkowana. Jednak zarówno komentatorzy, jak i chyba – co gorsza – sam zainteresowany, uwierzyli, że zwycięstwo było imponujące.
Nie pisałbym o tym kolejnym micie w polskiej polityce, gdyby nie to, że jeśli uwierzy w niego Trzaskowski oraz jego sztabowcy, to przyszłoroczne wybory mogą skończyć się tak, jak skończyły się te z 2020 r. Zwłaszcza że otoczenie obecnego prezydenta stolicy uległo kilku innym mitom.
Dlaczego Trzaskowski przegrał w 2020 roku
Najważniejszym z mitów jest ten, że wiceprzewodniczący PO „de facto” wygrał poprzednie prezydenckie starcie. To przekonanie jest powszechne wśród jego współpracowników. To, że wybory sprzed prawie pięciu lat odbywały się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta