Podejrzenie stosowania przemocy domowej – jak powinny reagować szkoły?
W wielu przypadkach pracownicy jednostek oświaty mogą mieć wątpliwość, czy w określonej sytuacji należy wszcząć procedurę Niebieskich Kart.
Kwestia przemocy, a szczególnie przemocy wobec dzieci, budzi zawsze uzasadnione emocje. Przepisy znowelizowanej ustawy o przeciwdziałaniu przemocy domowej obowiązują już od ponad roku. Szkoły i przedszkola nadal sygnalizują jednak problemy w ich interpretacji. Do tego dochodzi obowiązek ustanowienia w placówce standardów ochrony małoletnich.
Uzasadnione podejrzenie
Zgodnie z obowiązującą ustawą o przeciwdziałaniu przemocy domowej wychowawca klasy lub nauczyciel znający sytuację domową małoletniego, a także pedagodzy i psychologowie szkolni mają obowiązek podjąć interwencję na podstawie procedury Niebieskich Kart wówczas, gdy będzie to miało związek z uzasadnionym podejrzeniem stosowania przemocy domowej.
W praktyce może pojawić się jednak wątpliwość co do tego, czym jest „uzasadnione podejrzenie stosowania przemocy domowej”. W wielu przypadkach bowiem pracownicy jednostek oświaty mogą mieć wątpliwość, czy w określonej sytuacji należy wszcząć procedurę Niebieskich Kart.
W pierwszej kolejności należy zaznaczyć, że uchwalona w 2023 roku nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu przemocy domowej nie rozwiązała sporu dotyczącego tego, czy wszcząć procedurę i w konsekwencji założyć Niebieską Kartę dla dziecka tylko wtedy, gdy przemoc stosowana jest wobec dziecka bezpośrednio, czy również wtedy, gdy dziecko to przebywa w rodzinie, w której dochodzi do stosowania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta