Polacy nie chcą euro, bo boją się o swoje portfele
Wspólna waluta może przynieść gospodarce więcej szkód niż korzyści, w tym wyższą inflację i spowolnienie rozwoju – oceniają Polacy w najnowszym badaniu.
Co trzeci Polak uważa, że Polska powinna przystąpić do strefy euro, w tym 10 proc. wskazuje, że powinno się to wydarzyć jak najszybciej, zaś 23 proc. – w odpowiednim momencie – wynika z badań przeprowadzonych przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Wiedzy THINK! we wrześniu tego roku. Ale jednocześnie aż 48 proc. ankietowych opowiada się przeciwko przyjęciu wspólnej waluty w ogóle.
Dlaczego? – Polacy zdecydowanie częściej spodziewają się negatywnych niż pozytywnych skutków wejścia Polski do strefy euro, przede wszystkim w krótkim, ale też w długim okresie – komentuje autorka badań, dr hab. Katarzyna Sekścińska, adiunkt na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego.
W kontekście ogólnych konsekwencji dla gospodarki badani oceniają, że przyjęcie euro przyniesie więcej szkody niż pożytku (w krótkim okresie wskazuje tak aż 46 proc. osób, a tylko 15 proc. ma odwrotną opinię) i więcej ryzyk niż szans. Polacy zwracają uwagę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta