Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA

Zarządzanie majątkiem gminnym. Stosowanie ustawy o gospodarce nieruchomościami

27 listopada 2024 | Administracja – Orzecznictwo | Agata Wencel-Socha

Kiedy spółki komunalne zobowiązane są stosować przepisy ustawy o gospodarce nieruchomościami, a w jakich sytuacjach są zwolnione z tego obowiązku?

Głównym celem tworzenia spółek komunalnych jest realizacja zadań w zakresie użyteczności publicznej, których celem jest bieżące i nieprzerwane zaspokajanie zbiorowych potrzeb ludności w drodze świadczenia usług powszechnie dostępnych, realizowanych w ramach własnych jednostek samorządu terytorialnego. W przypadku gmin katalog tych zadań (niewyczerpujący) został zawarty w art. 7 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jedn. DzU z 2024 r., poz. 1465 ze zm., dalej: u.s.g.). Jak wskazał Sąd Najwyższy w postanowieniu z 21 lipca 2011 r., V CZ 49/11: zadania wyszczególnione w art. 7 ust. 1 pkt 3 u.s.g. zaliczają się bez wątpienia do objętych pojęciem gospodarki komunalnej „zadań o charakterze użyteczności publicznej, których celem jest bieżące i nieprzerwane zaspokajanie zbiorowych potrzeb ludności w drodze świadczenia usług powszechnie dostępnych” (art. 1 ust. 2 w zw. z art. 3 ust. 1 ustawy z 20 grudnia 1996 r. o gospodarce komunalnej, tekst jedn. DzU z 2021 r., poz. 679, dalej: u.g.k.).

Jednym z zadań własnych gminy jest gospodarowanie nieruchomościami. Natomiast w kontekście spółek komunalnych i problematyki zarządzania nieruchomościami rozróżnić należałoby dwie (podstawowe) sytuacje: po pierwsze wszystkie te, w których właścicielem nieruchomości jest spółka komunalna oraz po drugie: wszelkie te, w których spółka komunalna jedynie zarządza...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA
Wydanie: 13037

Wydanie: 13037

Spis treści
Zamów abonament