Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polski Londyn i okolice

30 października 1998 | Kultura | JD

Wspomnienia Stefanii Kossowskiej"Przyjaciele i znajomi"

Polski Londyn i okolice

JANUSZ DRZEWUCKI

W zbiorze szkiców wspomnieniowych Stefanii Kossowskiej "Przyjaciele iznajomi" znajdziemy sylwetki wybitnych przedstawicieli polskiej emigracji, polityków, publicystów, pisarzy, historyków literatury: Edwarda Raczyńskiego, Jerzego Giedroycia, Leopolda Łabędzia, Wita Tarnawskiego, Kazimierza Wierzyńskiego, Ksawerego Pruszyńskiego, Jana Kotta. Mniej zorientowany w problematyce emigracyjnej czytelnik być może zapyta, kim jest autorka tej książki, skoro takie znakomitości ma prawo publicznie określić mianem przyjaciół iznajomych?

Pytanie to jest zasadne także z tego względu, że Stefania Kossowska, chociaż przez wiele lat była -- i jest -- jedną z najważniejszych osobistości polskiego Londynu, to jednak nie dbała nigdy o rozgłos. Jako redaktorka wielu pism polonijnych i animatorka życia kulturalnego na emigracji pozostawała w cieniu. A jednak to o niej i o jej literackiej twórczości pisali: Marian Hemar, Józef Łobodowski, Gustaw Herling-Grudziński, Zofia Kozarynowa, Tadeusz Nowakowski, Włodzimierz Bolecki. Wiele wskazuje na to, że Kossowskiej przysługuje zaszczytny tytuł szarej eminencji polskiej emigracji w Londynie. Kossowska znała i zna tutaj dosłownie wszystkich.

Być emigrantem ...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1531

Spis treści
Zamów abonament