Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Co chcą robić Holendrzy

30 października 1998 | Ekonomia | IK

Giełdowy handel energią elektryczną

Co chcą robić Holendrzy

IGNACY KALISZEWSKI

Na początku przyszłego roku rozpoczyna działalność Amsterdam Power Exchange (APX) . Będzie to już druga, obok NORD POOL -- giełdy skandynawskiej obejmującej Norwegię, Szwecję, Finlandię i w najbliższym czasie Danię -- giełda energii elektrycznej na kontynencie europejskim. Warto zatem przyjrzeć się rozwiązaniom przyjętym przez Holendrów. Przedstawiono je na wrześniowym semianarium w Amsterdamie. Zgromadziło ono ponad sto zainteresowanych osób z Holandii, Belgii, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Norwegii, Szwecji, Finlandii, Danii i Polski.

Powstanie APX jest wynikiem inicjatywy przedsiębiorstw dystrybucyjnych, producentów energii, przemysłowych odbiorców energii oraz Amsterdam Exchanges (holenderska giełda towarowa) . Działalność giełdy możliwa będzie dzięki stopniowej liberalizacji obrotu energią elektryczną -- już obecnie 650 odbiorców pobierających z sieci moc powyżej 2 MW (zużywają oni 33 proc. rocznej produkcji wynoszącej 85 TWh) korzysta z pełnej swobody wyboru dostawcy. Pełna liberalizacja dla wszystkich odbiorców przewidziana jest nie wcześniej niż w 2007 roku. Z pełnej swobody korzystają już obecnie także przedsiębiorstwa dystrybucyjne, producenci, przedsiębiorstwa handlowe.

Zalety obrotu giełdowego

APX ma w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1531

Spis treści
Zamów abonament